Recepti

Žutica je  odomaćena sorta masline, najzastupljenija na čitavom Crnogorskom primorju, čak 64.88% (dr.Ksenija Miranović) i najbolje prilagođena  uslovima od Herceg Novog do Bara i Ulcinja. Gaji se u svim djelovima Boke, a najviše na Luštici, u Grblju, Kavču, Gornjoj Lastvi i Stolivu. Ova sorta, čije je ime vezano za žutu boju ploda, daje visokokvalitetno maslinovo ulje, sa izraženom harmonijom u odnosu između hemijskih i organoleptičkih osobina (dr.Ksenija Miranović). Zbog svog srednje krupnog ploda (zavisno od uslova uzgoja može biti i krupan ) osim za ulje, koristi se i za konzerviranje. Tučena je najbolja i taj način pripreme je karakterističan za Boku i ovu sortu masline ali, začinjena ne može dugo da stoji pa je treba brzo utrošiti. Ako se stavi u salamuru (netučena), može trajati i par godina.
 

TUČENE MASLINE

Tučene masline sa bijelim lukom

Priprema:
Zelen, ubran (nikako pokupljen sa zemlje) zdrav plod masline, opere se i ocijedi od vode. Drvenim tučkom (za meso) blago se udari da malo napukne. Stavlja se u veći sud i nalije ključalom vodom, pa odmah, hladnom. Dva puta dnevno (ujutru i uveče) deset dana mijenjati hladnu vodu, da izgubi gorčinu.
Budući da se začinjena brzo kvari, najbolje je odgorčenu stavljati u kese, pa u zamrzivač i vaditi po potrebi. Izvađene iz zamrzivača posoliti, ostaviti da se odmrznu i otpuste vodu. Prije služenja masline posipati sitno sjeckanim češnjakom, petrusinom, rusmarinom i izmiješati a možte preliti sa malo malinovog ulja.
Trošiti odmah (u frižideru će se održati par dana) jer luk brzo oksidira i maslina se ukiseli.

BAKLAVA NA DRUGI NAČIN

20151209_204755.jpg

RECEPT: Jelena Božić

 Potrebni sastojci:

500 gr tankih kora za baklavu
700gr šečera + 3  kesice vanilin šećera
300 gr mljevenih oraha
150 gr sjeckanih (smrvljenih) oraha
100gr suvog groždja
150 gr otopljenog margarina
Pola šoljice biljnog ulja i 2 kašike Ekstra djevičanskog maslinovog ulja od Žutice

 
Priprema:
Mljevene orahe, suvo grožđe,narendanu koricu limuna ili narandže (nije obavezno) i 100gr sjeckanih oraha, izmiješati sa tri kašike šećera i na vrh kašičice praška za pecivo. Sve izmiješati.

Složiti najprije, tri kore, bez nadjeva, premazujući svaku, rastopljenim margarinom i uljem. Posuti obilato, mješavinu nadjeva na gornju koru. Na isti način složiti dvije kore, pa posuti nadjevom od mješavine oraha, suhica... Položiti jednu koru, premazati masnoćom i posuti nadjevom.
Saviti u rolnu i sjeći deblje krugove, poslagati otvoreno nagore, u premazan sud za pečenje u kome mogu ostati, nakon nalivanja sirupom. Ponovite postupak dok ne potrošite sav materijal.
Sve preliti rastopljenim margarinom, posuti mrvljenim orasima i peći na 1800 C dok ne dobije zlatno žutu boju.
Sirup: šečer preliti sa 0,6 lit. vode i rastopiti na vatri. Ostaviti da ključa 10 minuta. Kada šećer i voda dobiju izgled rijetkog sirupa, sklonite sa vatre i dodajte vanilin šećer.Ko voli, može kuvati sa kolutovima limuna.
Rashlađenu baklavu, preliti rashlađenim sirupom i ostaviti da upije.
 

 RIBLJI PAPRIKAŠ

20161219_123517.jpg

RECEPT: Ranka Milosavljević
Potrebni Sastojci:
2kg razne ribe
½ kg crnog luka, struk poriluka, nekoliko čenova bijelog luka
2 mrkve, celer, petrusin,biber u zrnu, lovorov list, aleva paprika, začin
4 veća krompira
Malo biljnog i tri kašike maslinovog ulja, kašika paradajs pirea (pelata, paradajsa iz zamrzivača...), kašika kečapa.

Priprema:
Očišćenu ribu obariti u slanoj vodi sa kašikom sirćeta, pazeći da se ne raskuva.
Procijediti, da u supi ne ostane koja drača i odložiti na tanjir da se hladi i očistite od kože i kostiju.
Na biljnom ulju dinstati malo posoljen, sitno sjeckan (djeca ne vole kada je sjeckan na rebarca) luk, narendanu mrkvu i celer,  nalivati sa po malo riblje supe. Dodati na kockice isječen krompir i sve nalivati supom i dinstati dok krompir dok potpuno ne omekša i tečnost ispari.
Posuti kašikom brašna, izmiješati, malo nakon toga dodati kašiku aleve paprike. Izmiješati i sve naliti ostatkom supe (umjesto zaprške, možete dodati više krompira koji će kuvanjem dati gustinu jelu).
Komade ribljeg mesa dodajte i kuvajte sve, par minuta. Po potrebi pososliti, pobiberiti, dodati začina. Pred iznošenje na sto, posuti petrusinom i doliti maslinovog ulja, Ekstra vergine.

OSLIĆ NA PIRINČU

20161125_144043.jpg 20161125_151903_1_.jpg

RECEPT: Ranka Milosavljević
Potrebni sastojci:
2kg zamrznutog, bijelog oslića
2 manja struka poriluka, 2 glavice crnog luka, 3 čena bijelog luka, jedna veća mrkva
Šolja za bijelu kafu pirinča
So, biber, petrusin
Ulje za prženje i tri kašike maslinovog ulja Ekstra djevičansko
 
Priprema:
Isjeckati dobro opran poriluk, izgnječiti rukom i staviti da se prži na malo biljnog ulja.  Dodati sjeckan crni i zgnječen čen bijelog luka, posoliti, pobiberiti (po želji dodati aleve paprike) i sve dinstati.
U omekšali luk, dodati dobro opran pirinač i pržiti dok ne zastakli. Naliti toplom vodom ili još bolje supom od neke ribe, začiniti po ukusu, lijepo izmiješati i prebaciti u posudu za pečenje.
Na tiganju propržiti komade očišćenog i ranije posoljenog  i začinjenog (ne presoljenog)oslića, samo da uhvati koricu. Poslagati ribu na pirinač, malo utisnuti i preliti maslinovim uljem, sjeckanim biljelim lukom, petrusinom.
Peći zatvoreno (folijom/poklopcem)na temperaturi od 2000 C petnaest minuta, otvoriti i smanjiti temperaturu na 1500 C narednih 15min.
Kada tečnost ispari, a da ne bude previše suvo, izvadite iz rerne. Poslužete sa marinadom od maslinovog ulja, bijelog luka, mljevenog bibera i petrusina, uz dodatak krompir salate ili dinstanog bijelog zelja.

"JELENIN" ČOKOLADNI KEKS SA BADEMOM (orasima) i maslinovim uljem

Slatko-slana strana, novi recepti

RECEPT: Jelena Božić
Potrebni sastojci:
400 gr oštrog brašna Tip 400 (još bolje, 200 gr pšeničnog, 100 gr integralnog ražanog i 100 gr integralnog pšeničnog)
50 gr kakaoa, 1/4 kesice praška za špecivo, na vrh noža bikarbone sode, 1 kesica vanilinog šećera
150 gr šećera
100 gr sjeckanih, prethodno poparenih i oljuštenih badema (može orasi ili lešnici)
narendana korica 1 limuna (kupovni potopiti desetak minuta u rastvor šoljice vode i kašičice bikarbone sode, pa dobro oprati)
začini po želji: 1kesica cimeta, kašičica mljevenog đumbira, 1/2 kašičice muskatnog oraščića, 1/ kašičice mlevenog korijandera u zrnu (po mogućstvu iz sopstvene bašte), na vrh kašičice mlevenog bibera i 1/2 kašičice mlevenog karanfilića
250 gr margarina (Dijamant, žuti) i dvije kašike maslinovog ulja Ekstra djevičansko
2 jajeta
100 gr suvog voća (brusnice, borovnice, suvo grožđe...) a može i kandirano voće, po želji.
Priprema:
Sve suve sastojke izmešati, dodati voće i bademe (orahe), pa komadiće margarina i sve izmiješati viljuškom da bude rstresito. U sredinu dodati dva cijela jajeta i sve dobro rukom umijesiti.
Od glatkog tijesta praviti kuglice, odložiti na celu noć ili najmanje sat vremna u frižider. 
Nakon toga, oblikovati keks i peći u zagrejanoj rerni 10 minuta, na 200°C. Smanjiti temperaturu na 100° i peći još 5 minuta, sa ventilatorom.
Ohlađene možete preliti crnom ili bijelom istopljenom čokoladom kojoj dodate kašiku maslinovog ulja.

PUNJENE PAPRIKE

 

Slatko-slana strana, novi recepti

RECEPT: Ranka Milosavljević
 
Potrebni sastojci:
20 manjih ili 16-17 većih paprika babura za punjenje (zavisno od veličine suda)
2 glavice crnog luka
2-3 čena bijelog luka
2 srednje mrkve
1,5 kg jedanput mljevenog mesa (1 kg junećeg i 1/2 kg svinjskog, a može i samo juneće)
1 šoljica pirinča
so, mljeveni biber, začin,aleva paprika, peršun, prstohvat origana, nekoliko većih paradajza za odsjecanje "poklopaca"
kašika masti i maslinovo ulje
 
Priprema:
Na zagrejanoj masti u dubljem tiganju, dinstati polako, pazeći da ne zagori, sitno sjeckan crni luk, rendanu mrkvu i čen bijelog luka, samo zgnječenog.
Mljeveno meso dodati i pržiti stalno mješajući da se sve proprži i izjednači. Usuti opran i ocijeđen pirinač i isto dobro izmiješati. Skloniti sa vatre i začiniti po ukusu: solju, začinom, mljevenim biberom, alevom paprikom, sitno sjeckanim bijelim lukom i usitnjenim listovima peršuna.
U dublju šerpu, pekač ili najbolje, zemljanu posudu, poređati paprike otvorom nagore i zatvarati ''poklopcima'' od paradajza. U manju posudu izmiješati dvije kašike brašna, malo soli, začina, mljevenog bibera, aleve paprike, sitno sjeckanog bijelog luka, čašu vode,kašiku kečapa i ostatke od paradajza koji ste upotrebili za poklapanje, da ostane tečno i naliti paprike.Posuti sjeckanim peršunom.
Preliti maslinovim uljem i staviti na tihu vatru da se kuva. Kada provri, smanjiti vatru i ostaviti da se krčka 15 minuta. Povremeno lagano protresti sud da paprika ne zagori a zatim staviti u zagrejanu rernu na 200° (poklopljeno).
Nakon pola sata, otvoriti sud u kome se peče paprika i pustiti da se malo zapeče po površini.
Služiti sa kiselom pavlakom.

 


SLANI ŠTAPIĆI I PERECE

Slatko-slana strana, novi recepti

RECEPT: Vesna Đukić

 

Potrebni sastojci:

1 kg brašna tip 400 za fina peciva (donedavno sam koristila samo Klas, ali sada i ono pokazuje promjene u kvalitetu)

2 kašičice soli

1 kašičica šećera

prašak za pecivo i 1/2 kašičice bikarbone sode, 1 kašičica suvog kvasca

1/2 lit mlakog mlijeka, sok pola limuna (ne mora)

2 jaja + žumance za premazivanje (ne mora)

šoljica biljnog i kašika maslinovog ulja, 50 gr masti ili maslaca; susam po želji

 

Priprema:

U sud sa brašnom (u sredinu) umiješajte kvasac, prašak za pecivo, bikarbonu sodu, so, šećer i mlako mlijeko, da ostane gusto ali tečno, umiješajte izmućena jaja sa uljem i izmiješajte drvenom varjačom, podižući lagano masu, odozdo. Kada je imiješano, jače lupajte kašikom  tijesto izdižući ga.

Kada je dobro sjedinjeno, pomalo posipajući tijesto brašnom, tek toliko da se odlijepi od suda i dobro mijesite rukom.Ako vam je lakše, istresite tijesto na dasku za miješenje, pa dobro mijesite rukom sve dodajući pomalo razmekšalog maslaca/masti.

Glatko tijesto stavite u sasvim malo nauljensud za narastanje, pospirte sa malo brašna, pokrijte čistom krpom i ostavite na toplom mjestu (ne na promaji),neka se masa udvostruči.

Naraslo tijesto premijesite, otkidajte kuglice, malo izradite rukom i slažite sa strane. dok vi napravite zadnju, prva kugla je već mekana i spremna za 

oblikovanje.

Valjajte rukom dugačke štapiće, pa ih slažite u pleh (tijesto je masno pa se ne mora podmazivati). Od jednog broja štapića pravite perece.

Možete ih premazati žumancetom umućenim sa prstohvatom soli, par kapi maslinovog ulja, malo mlijeka i posuti ih susamom koji ste prethodno blago propržili na suvom tiganju (bez masnoće).

Peći u zagrejanoj rerni na 180 ° 15 minuta (zavisno od debljine štapića).

Idealno za zakuske ili čaj sa prijateljicama, kao grickalice pred početak svečanog ručka, u svako doba, a najljepše uz pivo i sportski program ili dobru knjigu i film...



DOBRILIN SVEČANI RUČAK
Kada moja drugarica Dobrila postavi svečani ručak za Svetoga Nikolu, krsnu slavu njihove kuće, gosti ostaju bez teksta. Po mom skromnom mišljenju, zaslužuje da se njena jela nađu u najboljim kuvarima. 
Od riblje čorbe, ribe i priloga do kolača, ne zna se što je ljepše. A o izgledu i da ne govorimo. Moj pokušaj da sve prenesem na fotografiju, neuspješan je, u porjeđenju sa onim što se stvarno nalazi na svečanoj trpezi. 
Neizbježno, uz svako riblje jelo, idu dodaci koji poboljšavaju ukus. Sigurno da se na internetu i u modernim kuvarima mogu naći razni, neobični i potpuno novi recepti, namazi, premazi, prilozi i što sve ne, ali ja sam navikla na ono što su naše babe, strine, majke pravle i nalazim da je to najljepša hrana koju jedemo.
Pored tog, želja mi je da se sačuvaju tradicionalni recepti za pripremu jela, baš onako kako su to naše staramajke radile, čak i onda kada se jedva sastavljao kraj s krajem, koristeći sve što jnam priroda daje, povezujući namirnice u nevjerovatne kombinacije jela čiji ukus i miris nikada ne bi trebalo da zaboravimo.
Da počnemo redom.
Kao predjelo, tu su njene čuvene pite sa krompirom, blitvom i pečurkama, od kora koje sama razvija, uspješno, za razliku od mene kojoj to ni dan danas ne polazi za rukom.
Nakon toga, čorba.a onda, kuvana riba sa najljepšim prelivom koji sam ikada jela. Lignje i riba sa roštilja sa raznim prilozima i salatama, dolaze kao glavno jelo. Nakon toga, samo još nas nekoliko imamo snage za predivne kolače koje sama pravi.

ŠKARPINA LEŠO
Dobrilin slavski ručak

Riba kuvana sa začinima i povrćem, prelivena sa dosta maslinovog ulja, bijelog luka, peršuna, mljevenog crnog bibera i soka od limuna, predstavlja najzdraviji oblik termičke obrade ove namirnice. Škarpina je po izgledu prava kraljica, crvene boje, čvrstog bijelog mesa, odličnog ukusa. O tome smo detaljno pisali u receptu za riblju čorbu.
Potreban materijal:
Srednje velike škarpine, zavisno od broja gostiju (kuvana se može podijeliti na više manjih komada).
Veza zeleni, glavica crnog luka(zapečena kao za supu), 2 čena zgnječenog češnjaka, biber u zrnu, 2-3 mrkve, komad celera, 2-3 lista lovora, kašika sirćeta
Priprema:
Očišćenu od krljušti, škrga i glava(koje se takođe kuvaju), opranu ribu ubaciti u šerpu u kojoj se kuvalo povrće, ali paziti da voda ne ključa već struji, kuvati najviše desetak minuta, zavisno od veličine ribe i izvaditi ribu na veliki tanjir. Probati da li je kuvana (da se ne rastura). 
Ribu bez glava složiti na tanjire za posluživanje, preliti napravljenim prelivom, a glave staviti na poseban tanjir, za one goste koji uživaju u ovoj deliciji. 
Napomena: sva se riba može spremiti dan ranije, ali ako želite poslužiti toplo, možete zagrejati u mikrotalasnoj ili običnoj pećnici. Pri tom sačuvati malo bujona da se prelije riba, kako ne bi bila suva.

KROMPIR SALATA kao prilog

Dobrilin slavski ručak

Iako je ovo prilog vrlo jednostavan za pripremu, radi potpunije slike, opisaćemo kako se sprema.
Potreban materijal: 
Bijeli krompir za kuvanje, najmanje 1kg, glavica crnog luka srednje veličine, so, mljeveni crni biber po ukusu, maslinovo ulje Ekstra djevičansko (ko ne voli, može i suncokretovo), peršun za posipanje pred iznošenje na sto.
Priprema:
Očišćen i opran krompir staviti u kipuću vodu, tako se neće pretvoriti u kašu. Povremeno provjeriti viljuškom da li je omekšao i prije nego postane previše mekan, skloniti sa vatre. Odliti vodu i začiniti biberom, uljem, sirćetom i dodati ranije isjeckan (na tanka rebarca) i posoljen crni luk. Pred iznošenje na sto, naravno, posuti peršunom.

LIGNJE

Slavski ručak

Potreban materijal:
2-3 kg lignji
brašno, prezla, so, aleva paprika
peršun, bijeli luk, maslinovo ulje, limun
Priprema:
Lignje očistiti od očiju, zuba i unutrašnje kosti. Oprati i isjeći na krugove širine 2cm. Posoliti i ostaviti da odstoje sat-dva. Valjajte u mješavinu brašna, prezli, soli, aleve paprike i pržite u dobro zagrejanom biljnom ulju.
Rumene lignje vaditi rešetkom i odlagati na papir za upijanje viška ulja. Začiniti po ukusu, dodati mljeveni biber, nekoliko čenova sitno sjeckanog bijelog luka, maslinovo ulje,limunov sok, peršun.

ORADA, BRANCIN, ZUBATAC sa roštilja (ili iz rerne)

Dobrilin slavski ručak

Kako god da vam ispadne, koliko god da ste neiskusni, ovo je riba koja ne može biti neukusna.
Potreban materijal:
Riba, u zavisnosti od broja gostiju (može svakome po jedna) a veći komadi se nakon pečenja na roštilju mogu poslužiti tako da svaki gost može odrezati komad za sebe.
Priprema:
Ranije raspalite roštilj. Ribu očistite od iznutrice, krljušti i škrga, ostavite glave. Začinite solju, biberom, bijelim lukom unutrašnjost (stomak), a ne spolja.
Na čistu, dooobro zagrejanu rešetku roštilja, prethodno blago premazanu uljem, stavljajte ribu, tako da se ne dodiruju. Ne okrećite i ne ''čačkajte'' prije nego istekne 4-5 minuta (zavisi od veličine ribe). Nakon toga okrenite, premazujte (ne zalivajte, to ćete uraditi kada riba bude u tanjiru za posluživanje) mješavinom maslinovog ulja, sitno sjeckanog i nagnječenog bijelog luka, petrusina, mljeveng crnog bibera, sitno sjeckanog ruzmarina.
Pečenu ribu (kada su joj oči potpuno bijele a iz nje ne curi krv) slagati u tanjir, po rasporedu glava-rep, glava-rep i tada obilato prelijte već pripremljenim prelivom od češnjaka, petrusina, crnog mljevenog bibera, soli, ruzmarina, soka od limuna, Ekstra djevičanskog maslinovog ulja.
Važno: riba za roštilj treba da bude ujednačene veličine,  kako bi se u isto vrijeme ispekla. Kuvanu ribu, ako je velike, domaćica sječe na komade odgovarjuće veličine a od ove pečene, ako su veliki primjerci, gosti uzimaju sami.
Napravite dosta preliva, jer se on koristi za sve. Ukoliko nemate uslova za roštilj, ribu poslažite u tepsiju ili pekač, a može i u više manjih koji se mogu iznijeti direktno na sto i pecite, začinjeno, u rerni.

BLITVA KAO PRILOG

Slavski ručak

Blitva je nezaobilazna u mediteranskoj kuhinji, bilo kao salata, prilog ili glavno jelo. U ovom slučaju, kao dodatak ribi, potpuno odgovara namjeni.Mnogi će reći da je ovo dalmatinsko varivo. Sigurno su u pravu, ali i mi moramo nešto jest, a ima mladih domaćica koje možda nisu sigurne kako se sprema.
Potreban materijal:
2kg blitve, 1/2 kg krompira, so,mljeveni biber, dvije srednje glavice crnog luka, srednja glavica češnjaka, maslinovo ulje
Priprema:
U lonac staviti vodu sa malo soli. Dodati očišćen i na komade isječen krompir (najbolje bijeli). Dok se krompir kuva, blitvu oprati, pregledati  i očistititi list po list, odvojiti bijele drške od zelene lisne mase i sasjeći na krupnje rezance.Kada je krompir polukuvan, dodati blitvu i sve kuvati dotle dok se ona ne obari, ali ne raskuva.
Napraviti zapršku od sitno sjeckanog crnog i bijelig luka dinstanog na ulju. Začiniti po želji i popiberiti. Preručiti u blitvu i izmiješati.
Skinuti sa vatre (ne bi trebalo da ima puno vode), grubo zgnječiti krompir i servirati u činije. Preliti Ekstra djevičanskim maslinovim uljem i uživati.

DODACI, MASLINE, PRELIVI...

Slavski ručak


GIBANICA SA SIROM 

Recept: Ranka Milosavljević
Kada mi se dese iznenadni gosti, primjenjujem provjerenu taktiku: vadim mamine recepte i brzo rješavam problem.
Potreban materijal:
½ kg tankih kora za pitu
3 jaja
250 gr. bijelog sira (feta ili nekog drugog)
Šoljica ulja i kašika masti
Šoljica gazirane vode
 
Priprema:
Ako imate vremena, rolajte po dvije kore sa nadjevom, a kada žurite, samo slažite kore i nadjev, na opisani način.
Pripremite najprije nadjev:
Sir (ako je preslan malo isperite) i umućena jaja grubo izmiješajte, da ne bude krem.
Nauljeno dno pleha pokrite jednom korom tako da joj krajevi vire van pleha.
Poprskajte mješavinom ulja i masti i gaziranom vodom i preko nje stavite drugu. Ponovite postupak.
Rasporedite nadjev od sira i jaja, pa zgužvajte jednu po jednu , tri kore (kao harmoniku) i slažite jednu do drugepreko nadjeva.
Poprskajte masnoćom i mineralnom vodom, rasporedite nadjev, pa ponovite postupak sve dok ne utrošite sav nadjev, tako da vam na krajuostanu tri kore, koje rasporedite na isti način kao one na dnu pleha i na kraju lijepo ,,upakujete'' gibanicu, tako što podvijete sve krajeve kore.
Poprskajte vodom i masnoćom i stavite da se peče na 2000C, sve dok ne porumeni. Tada smanjite temperaturu na 1500C i sačekajte još petnaest minuta i služite sa jogurtom.
 

SARMA MOJE MAJKE 

Sajam

Mislite da je nemoguće, ali ipak je istina, mnoge mlade domaćice, pa i one starije, pitaju kako da naprave  dobru sarmu. Kao i u svemu što radimo, potrebna je volja i naravno, dobar materijal.
Lijepe, nikako tvrde glavice kiselog kupusa, nepoznatih proizvođača (imala sam loše iskustvo), kakav se prodavao u našim  prodavnicama ove zime. Futoški ili još bolje domaći, ako ste uspjeli naći ''normalan'' kupus i ukiselili ga, biće najbolji izbor.
Meso, kod provjerenog mesara, imate pravo tražiti određene komade da vam ih samelje, jednom (iako ni tada niste sigurni) ili samljeti meso kod kuće.
Ako imate sreće da nabavite domaće meso, kupus i potrebno povrće, shvatićete zašto kvalitet sastojaka stavljamo na prvo mjesto.
Možete praviti i posnu (bez mesa i na ulju) za posne slave, možete praviti velike ili sasvim male, po sopstvenoj želji. Tačno je da je sarma još ljepša kada odstoji pa se podgreva.
Na isti način, moja mama sprema i punjenu crvenu (sušenu ) papriku i u posnoj varijanti, samo sa pirinčem, odličnu za vegetarijance.
Potreban materijal:
Glavica kiselog kupusa 1,5 kg
1,5 kg mješanog mljevenog mesa 60% junetine i 40% svinjetine
1 puna kašika svinjske masti i 2 kašike biljnog ulja za prženje
2 glavice crnog luka, srednje veličine
1 mrkva
4 čena bijelog luka
šoljica pirinča
So, mljeveni biber, crvena mljevena paprika, sitno sjeckan peršun, dva lista lovora, začin, po želji
Maslinovo ulje, Ekstra djevičansko (ako ga volite)
 
Priprema:
Ako je kupus preslan, treba ga ostaviti u vodi nekoliko sati. Llistove razdvojiti, ukloniti najtvrđi dio, a one najsitnije i pocijepane sačuvati.
Na masnoći propržite, a onda dinstajte na tihoj vatri, sitno isjeckan i malo posoljen crni luk, 3 čena sitno sjeckanog bijelog luka i sitno rendanu mrkvu, sve dok ne omekša.
Onda dodajte opran pirinač i kratko pržite da postane staklast, zatim mljeveno meso i mješajući pržite nekoliko minuta da bude ujednačeno.
Sada dotjerajte ukus: posolite, pobiberite, dodajte crvenu mljevenu papriku (slatku) i još sitno sjeckanog bijelog luka a po želji, začina (imajte na umu da je kupus slan). Sitno sjeckan peršun izmiješajte na kraju.
Na dno plitke šerpe (pekača...) koju možete staviti u rernu, stavite kašiku svinjske masti , rasporedite isjeckane djelove kupusa koje niste iskoristili za sarmu, list-dva lovora (po želji), zgnječite čen bijelog luka i počnite da slažete.
Na dlan stavite list kupusa i na sredinu kašiku (kašičicu) mase, najprije korijen lista savijete unutra, preko mase, zatim dijelove sa strane, pa onda sve zarolate do kraja. Sarma treba da je čvrsta, da iz nje ne ispada sadržaj.
Slažite u krug, jednu do druge, na dolje, da se ne bi otvarale, pospite crvenom mljevenom paprikom, sitno sjeckanim peršunom i čenom bijelog luka, prelijte sa malo maslinovog ulja i nalijte šoljicom vode. Pokrijte preostalim listovima kupusa i pustite da krčka na tihoj vatri 2 sata, a onda kratko zapecite u rerni na 2000 C.
 
Za posnu sarmu: sve je isto, samo mesa nema!

KOLAČ NA BRZINU - opet nešto mamino, za hitne slučajeve

Recepti

Potreban materijal:
Za biskvit:
5 jaja
6 kašika šećera
6 kašika mekog brašna Tip 400
1 kašika ulja (može i maslinovo, Ekstra djevičansko)
1 kašika tople vode
1 prašak za pecivo
Kesica vanilin šećera
 
Za fil: 
2 žumanca
6 kašika šećera
3 kesice pudinga od vanile
600 ml mlijeka
Sok od jednog limuna
 
Priprema:
Posebno mutite žumanca  sa šećerom, i vanilom, da bude svijetla, sjajna  masa. Dodajte umućeni snijeg od bjelanaca sa mrvicom soli, Dodajte vodu, ulje i malo soka od limuna.
Polako miješajući (prevrćući) kašikom dodajte brašno. Masu ulijte u namašćen i pobrašnjen kalup i pecite na temperaturi od 1800C dvadeset minuta.
Smanjite temperaturu na 1500 i ostavite još deset minuta.Izvadite iz rerne, ohladite i presjecite na dva dijela.
Skuvajte puding, umućena žumanca u mlijeku i kada se ohladi,  dodajte sok od limuna.
Ako su korice suve, navlažite ih sokom od narandže.
Prvu koricu premažite marmeladom od višnje (može i od kajsija i bilo koja druga ili eurokrem), nafilujte kremom i poklopite drugom korom; malo stisnite i filujte ostatkom krema. Ako imate,ukrasite šlagom.
Stavite u frižider do služenja.
Napomena: važan je patišpanj, a ostalo možete kombinovati i sami, već prema tome koliko imate vremena i materijala.


BAKALAJ (Bakalar)

Recepti 

U Grblju i ostalim djelovima Boke, ovo jelo smatra se obaveznim dijelom svečanog ručka za ''posnu'' Slavu i Badnje veče.

Bilo kao predjelo ili glavno jelo, bakalar je, slobodno možemo reći, plemić među ribama, delikates u kome se posebno uživa.

Za uspjeh u pripremi, potreban vam je materijal najboljeg kvaliteta. Ako umjesto pravog, bijelog bakalara iz nordijskih zemalja, upotrebite neku od zamjena (koju će vam rado podvaliti kao original) i ako još, dodate krompir koji se prilikom kuvanja raspada i otpušta vodu (isprobajte ga za pire), ne očekujte vrhunski rezultat.

Recept je poslala Bose Đukić (nije što je moja svekrva, ali bakalar joj je sjajan, ljepši nego na fotografiji).

Vrijeme pripreme: 2 dana (računajući i vrijeme kišanja u vodi)

Težina pripreme: srednje teško

Potreban materijal:

1kg sušenog bijelog bakalara

Nekoliko zrna bibera, dva-tri lista suvog lovora, čen bijelog luka (za kuvanje)

½ kg skuvanog krompira

¼ lit najboljeg maslinovog ulja, Ekstra djevičanskog

3 velike glavice češnjaka

Veza svježeg peršuna, najbolje iz sopstvene bašte jer najljepše miriše

Mljeveni biber


Priprema:

U veliki sud sa hladnom vodom, pokišati bakalar i ostaviti 24 sata. Onda stimajte muža da dobro istuče bakalar drvenim tučkom za meso, najbolje preko krpe, da se ne rasturi okolo. Procijedite i kuvajte sa biberom u zrnu, lovorovim listom, čenom bijelog luka, šargarepom, celerom, glavicom zapečenog crnog luka (sve kao za supu).

Kada omekša toliko da nije tvrda i žilava, a ipak, čvrsta, ribu izvaditi na veliki tanjir, pažljivo očistiti od kostiju (koje treba da su mekane) i usitnite, otkidajući rukom komadiće.
U velikoj šerpi, na što manje biljnog ulja prodinstajte usitnjen bijeli luk (par minuta, da ostane bijele boje), začinite solju i biberom po želji i u to ubacite komadiće bakalara i kuvanog krompira.Sve dobro miješjte da se krompir zgnječi i lijepo sjedini sa ribom u svilenkastu masu, koja nikako ne smije biti rijetka, dodajući po malo, ekstra djevičanskog maslinovog ulja koje ima glavnu ulogu u ukusu bakalara. Isrobajte ukus. Ako je potrebno još posoliti, dodati papra...
Servirano, ukrasiti kriškom limuna i grančicom peršunili posuti sjeckani peršun.

Za mlade domaćice: preostalu vodu u kojoj se kuvao bakalar, ne bacajte, već procijeđenu stavite u drugi lonac i potrošite za supu (naredni recept).

Masa treba da bude kompaktna, svilenkasta, sa vidljivim komadićima bakalara ali, nikako kao kaša.

Probajte na ukus, dodajte mljevenog bibera i začina, po želji.Na trpezu iznesite posuto (ili samo ukrašeno) sa dosta nasjeckanog petrusina 


SUPA OD BAKALARA

 

Težina pripreme: jednostavno

Vrijeme pripreme: ½ sata

Potreban materijal:

voda od skuvanog bakalara i riža (u odnosu 3:1), maslinovo ulje, veza peršuna, mljeveni biber

 

Priprema:

Procijeđenu vodu od kuvanog bakalara, staviti na šporet. Kada provri, polako, kao kada pada kiša, dodavati rižu.

Kada je kuvana al dente (ne sasvim skuvana) dodajte maslinovog ulja, jer je voda od ribe nemasna, probajte na ukus i začinite (ako volite).

Na trpezu iznesite sa puno sjeckanog peršuna . Obavezno na sto stavite mlinčić za biber kako bi gosti sami, po želji dodavali bibera.

 


RIBA, LEŠO

Kuvana orada i brancin sa povrćem  

Svi znaju da orada i brancin, da ne govorimo o sanpijetru, spadaju među najukusniju bijelu ribu.

Meni je najmilija kuvana, jer ne gubi mnogo od svog prirodnog ukusa, mirisa i boje .

Težina pripreme: lako

Potreban materijal:jedna ili više vrsta bijele ribe, najbolje orada, brancin, sanpijer...

Priprema:

Ribu očistite od peraja, krljušti i iznutrice (za mlade domaćice) i kuvajte u hladnoj  vodi, najbolje tako što ćete je staviti u rešetku koja staje u šerpu (ili drugi veći sud) da biste je lakše izvadili u komadu, sa kašičicom soli i prstohvatom šećera, čenom bijelog luka,vezicom peršuna, mrkvom, celerom, biberom u zrnu, lovorovim listom i kašičicom octa.

Kada je kuvana, toliko da ostane čvrsta, izvaditi je na tanjir.

Vodu ćete kasnije upotrebiti za bijelu riblju čorbu.

Kuvanu ribu poslažite na tanjire za posluživanje i još toplu, prelijte sa puno preliva.

Napomena: ako je riba velika, najbolje je po kuvanju ukloniti glave, ribu pažljivo isjeći na veće komade,kako bi se svi gosti mogli poslužiti.

 

Preliv: 4-5 čenova bijelog luka, prstohvat bibera, soli po ukusu, kašičicu sasvim sitno sjeckanih listića ruzmarina, sok od jednog limuna i velika veza sitno isjeckanog  petrusina i šolja Ekstra djevičanskog maslinovog ulja.

Možete napraviti još preliva i staviti na sto da svako uzme, po želji.

Od mesa koje ste odvojili od glava kuvane ribe, možete napraviti čorbu.


BIJELA RIBLJA ČORBA

Potreban materijal:

Procijeđena voda od kuvane ribe

meso od skuvanih  glava,

glavica crnog luka,

korenasto povrće koje ste kuvali sa ribom, čen bijelog, dvije kašike brašna, maslinovo ulje, Ekstra djevičansko

Priprema:

Na tri kašike Ekstra djevičanskog  maslinovog ulja (ili biljnog, ako ne volite ovako) pžite, pažljivo da ne potamni, pržite sitno sjeckan crni luk i poluskuvano, korjenasto povrće sa kojim se kuvala riba.

Sve dinstajte dok sasvim ne omekša.

Pospite sa dvije kašike brašna, takođe pažljivo da ostane bijelo, propržite. Nalijte toplom supom i promiješajte. Kada provri,dodajte meso od očišćenih glava, a ako vam se učini malo, možete dodati i od ribe.

Na kraju možete dodati kašiku Ekstra djevičanskog maslinovog ulja.

Sklonite sa šporeta, probajte na ukus. Posolite, pobiberite ili začinite. Pred iznošenje na sto, pospite sa puno petrusina.

Napomena: ako ne volite komadiće povrća u čorbi, nakon dinstanja, sve možete usitniti u kašu (štapom), upržiti sa brašnom i tako zapržiti čorbu, koja će biti kao krem čorba.


KRSNA SLAVA

Krsna slava u domu pravoslavnih Srba

     
Pred nama je vrijeme zimskog svetkovanja, u slavu svetaca i Božića kada se. u toplini doma okuplja porodica  da u radosti, zajedno sa prijateljima,proslavlja porodični sveti dan. Kod pravoslavnih Srba, Krsna slava je dan  kada se slavi i poštuje svetac koga su preci prihvatili kao svog zaštitnika, onda kada su primili hrišćanstvo.
 U većini krajeva, domaćin na Slavu poziva prvi put, dok se svake naredne godine poziv podrazumijeva.
     Otac predaje sinovima Krsnu slavu, kada oni sami osnuju porodicu, čime se nastavlja porodična tradicija i čuvaju  običaji. I ženska djeca, naročito ako nemaju braće i nsljeđuju imanje, pored slave svoga muža (kuće u koju su  došle), mogu slaviti i ''rodsku'' slavu, u spomen na svoje roditelje.
    Na svečano ukrašen sto, pored ikone sveca i voštane slavske svijeće, koja stoji zapaljena cijelog dana i gasi se  komadićem hljeba umočenim u vino, stoje  kršnjak, žito (koljivo) i vino, a ako u kuću dolazi pop da osvešta  kršnjak, onda i tamjan u kadionici.
     Domaćica, u zoru ili dan ranije, pravi kršnjak, sve pjevajući i želeći najbolje svojoj porodici. Zato je dobro da  domaćica sama mijesi kršnjak, bez obzira koliko nevješta bila. Gotov kršnjak zamota u bijelu vezenu krpu, te  spremi mužu i djeci da ga ponesu u crkvu.
Rano ujutru na dan slave, domaćin sa djecom nosi kršnjak u crkvu gdje ga svještenik, u toku službe Božije,  osvešta svetom vodicom, vinom i tamnjanom.
 

Prije početka ručka, svi gosti stoje u tišini oko trpeze, dok domaćin, koji prekrsti kršnjak, zalije ga vinom  unakrst i sa sinom ili najstarijim gostom (kum, brat...) lomi kršnjak i cjeliva ga. Svaki od gostiju popije po malo vina i uzme komad kršnjaka, a nakon molitve i Očenaša, koji izgovara domaćin, svi se prekrste i  izgovaraju Amin. Tek onda sjedaju za svečanu trpezu.
Domaćica služi slavsko koljivo (slatko žito), nakon čega otpočinje višesatno slavlje, pristojno i bez pretjerivanja, u bilo čemu. Naročito je ružno pretjerati u piću.
Osjetiti zajedništvo, podijeliti radost sa domaćinima i ostalim gostima, ne učiniti bilo što, što bi stvorilo neprijatnost domaćinu i porodici, cilj je koji svima treba da bude uvijek na umu.
Svaki slučajni prolaznik koji svrati u kuću, biva počašćen, kao i svaki drugi gost.
Poštujući kuću, pravila pristojnosti, domaćina i ostale goste, poštujemo sveca i slavimo hrišćansku ljubav.


KRŠNJAK (Slavski kolač)

kr_njak_slavski_kola_.jpg

RECEPT: Vesna Đukić

Priprema: 2 ipo sata
Težina: srednje
Potrebni sastojci:
1kg finog bijelog brašna, Tip 400
½ lit mlakog mlijeka i malo osvećene vodice
1 kašičica šećera,  2 kašičice soli,
3 jaja za hljeb + 1jaje za premazivanje
Šoljica biljnog ulja, korica i sok od ½  limuna (ne mora)
Način pripreme:
Od brašna odvojiti punu šoljicu i sačuvati za kasnije.
U ½ litra mlakog mlijeka, razmutiti paketić svježeg kvasca (ili 2 kesice suvog kvasca, direktno u brašno)sa kašičicom šećera i kašikom brašna. Ostaviti na toplom, da nadođe.
Pjenastu masu izručiti u sredinu brašna, dodati dva umućena jaja i jedno žumance, sa kafenom šoljicom ulja i dvije kašičice soli.
Ukoliko želite, možete dodati sok od ½ limuna i malo narendane korice. Sve dobro umijesiti (desetak minuta),tijesto staviti u posudu, pokriti krpom, i odložiti na toplo mjesto da nadolazi.
Udvostručeno tijesto, (vrijeme trajanja zavisi od svježine kvasca) koje treba da bude gipko, ni pretvrdo ni premeko (da se razliva po stolu), blago premijesiti na malo brašna iz šoljice, podijeliti na četiri veće kugle i jednu manju.
Četiri veće kugle složiti u namašćen i pobrašnjen okrugli kalup za veću tortu, a od one manje praviti dvije pletenice za krst i jednu dugačku ( uvijenu od dvije tanje valjkaste trake) za obod.Kada tijesto u kalupu nadođe, premažemo ga žumancem umućenim sa mrvicom soli i nekoliko kapi ulja.
Pletenice: manju kuglu tijesta podijelimo na tri jednaka dijela;dva dijela podiejlimo opet na tri jednaka dijela (ukupno šest kuglica) i razvaljamo rukama u tanke, valjakste trake.
Po tri upletemo u dvije pletenice. Položimo ih u obliku krsta na hljeb u kalupu i sve uokvirimo valjkastom trakom (po dva valjka umotana jedan oko drugoga) po obodu hljeba, uz zid kalupa.
Ukrasi: od brašna, malo vode solii nekoliko kapi ulja, dobro umijesimo gipko tijesto. Rzvučemo oklagijom i pravimo ukrase, cvjetove, listove, grozdove, klasje žita, sunce, hljeb... Ukrasi su bijeli (ne premazuju se žumancem)  i lijepe se na površinu hljeba.
Pečemo 45 minuta, na 180°C, pazeći da nam ne pregori (možemo pokriti folijom).
Ako je slava na posno, kršnjak se pravi na isti način, samo bez mlijeka i jaja.
Vidjećete, vrijedi potruditi se. Bićete ponosni na sebe, a vaši najmiliji oduševljeni.


SLAVSKO KOLJIVO (ŽITO)

Slavski ručak

Obavezno za slavu, Božić i Vaskrs, priprema se i koljivo, slatko žito. Neke domaćice samo skuvaju i zašećere zrnevlje pšenice, dok se druge još malo potrude, pa naprave izuzetno lijepo posluženje.


SLAVSKO KOLJIVO (ŽITO)

Priprema: nekoliko sati

Težina: lako

Potrebni sastojci:

½ kg pšenice Belije

250 gr. mljevenih oraha ili badema

250 gr. sitnog šećera

Kesica vanilin šećera, morski oraščić

Priprema:

Pšenicu  očistiti, dobro oprati, staviti u lonac i naliti tri puta većom količinom vode da se kuva. Prstohvat soli i prstohvat šećera dodati u vodu i pustiti da provri. Kuvati petnaest minuta.

Zatim lonac skloniti sa šporeta, zamotati ga u čist stoljnjak i ćebe i ostaviti na toplom, da prenoći.

Sutradan, pšenicu samljeti dva puta u mlinu za meso. U posudi izmiješati mljevenu pšenicu, mljevene orahe, sitan (prah)šećer, vanilin šećer i narendati morskog oraščića, po ukusu.

Dobro izmiješati, prenijeti u najljepši tanjir ili činiju, na sredini šećerom načiniti krst i staviti na sto pored kršnjaka, da dočeka goste.

Svakog gosta poslužiti, prije početka ručka.

 


PAŠTETA OD MASLINE

PAŠTETA OD MASLINA

PAŠTETA OD MASLINA

Vrijeme pripreme:1 sat
Težina: lako
Potrebni sastojci:
½ kg. Crne masline bez špica
½ kg. Zelenih maslina (može i tučenih)
Dva-tri čena bijelog luka
Sitno sjeckanog ruzmarina i petrusina, bibera, maslinovog ulja, malo konjaka
 
Priprema:
Masline usitniti u blenderu, dodati češnjak, ruzmarin i petrusin i malo bibera. U visokoj posudi štapom za sjeckanje još pet minuta usitniti smjesu i pomalo dodavati maslinovog ulja i konjaka.
Kada je masa dobro sjedinjena i gusta, izručiti u manje posude za posluživanje.

 

 


POSNA TORTA

Posna torta

Recept: Vesna Đukić

Potrebni sastojci (kao za snežne poljupce)
Za korice:
½ kg brašna tip 400
¼ lit. bijelog vina
¼ lit. ulja i jedna kašika Ekstra djevičanskog maslinovog ulja
100 g. šećera i prašak za pecivo
Za fil:
250 gr mljevenih oraha
200 gr šećera
200 gr kuvane, mljevene pšenice
200 gr margarina
Vanilin šećer, morski oraščić

Priprema:
Sve sastojke za tijesto dobro izraditi i ostaviti na hladnom da se ,,odmori'' pola sata.Tanko razvaljati četiri korice i peći na prevrnutom plehu, na temperaturi od 150 0 C, tek toliko da se osuše i ostanu bijele.
Za fil ušpinovati šećer sa malo vode i dodati orahe, pšenicu, vanilin šećer i narendan morski orašćić. U sve to umiješati izmućen margarin i filovati korice (svaku koricu možete natopiti sokom narndže
Čitavu tortu obložiti tankim slojem fila i posuti mljevenim orasima ili rastopljenom čokoladom za kuvanje.
 

 
SLATKI (MOŽE I KISELI) KUPUS SA DIMLJENIM KRAPOM I MASLINOVIM ULJEM
Sladak kupus sa dimljenim krapom    
Recept: Vesna Đukić

U vrijeme Božićnog posta, kada je lako naći dimljenog krapa, ovo je jelo koje se lako priprema, a može biti na meniju i svečanog ručka.

Potrebni sastojci:
Glavica bijelog zelja (kupusa) ali ne onog tvrdoglavog, 1kg (ili više, prema potrebi), lovorov list, nekoliko zrna crnog bibera, vezica peršuna, veća glavica crnog luka, jedna mrkva, nekoliko čenova bijelog luka, kašika brašna i aleve paprike (ne mora), prstohvat kima...

Priprema:
Krapa (šarana) oprati, staviti u vodu na par sati da se odsoli, pa skuvati (ne raskuvati) sa jednim čenom bijelog luka (zgnječenim), dva-tri zrna bibera i lovorovim listom.
Kada je gotovo, izvaditi na veći tanjir, a supu procijediti i ostaviti za nalivanje kupusa.Opran i sitno isjeckan crni luk malo posoliti i propržiti na ulju, dodati rendanu mrkvu, zgnječeni češnjak, i sve dinstati dok ne omekša.
Očišćen i dobro opran kupus, isjeckan na krupnije kocke,rasporediti u šerpi, i malo prodinstati, ne miješajući, već blago protresajući šerpu. Dolivati po malo supe da ne zagori. Posuti po kupusu brašno i alevu papriku, protresti da prođe kroz komade kupusa i naliti supom sa zrnima bibera i lovorom, samo do polovine sadržaja šerpe da bi se više kuvalo u pari.
Kada je kupus skoro gotov (mora ostati čvrst), probati da li je dovoljno slano, pa ako treba, dodati začina, prstohvat kima i po površini rasporediti komade šarana i sitno sjeckanog bijelog luka. Lagano protresti šerpu da sve slegne, posuti sa dosta peršuna i preliti Ekstra djevičanskim maslinovim uljem. Poklopiti i ostaviti da se sve ,,stopi'', pa uživati u ovom fantastičnom ukusu.

                                                      


KIFLICE SA SIROM I MASLINAMA

KIFLICE SA SIROM I MASLINAMA

Recept: Vesna Đukić


Potrebni sastojci:
Za tijesto: 1kg brašna Tip 400, kockica svježeg (kesica suvog) kvasca, 2jaja, 1/2 lit mlijeka, kašičica soli, kašičica šećera, šoljica biljnog i 1kašika maslinovog ulja,.
Za nadjev: 1 jaje, 1/2 kg umjereno slanog feta sira i šaka sjeckanih, ne preslanih maslina
Za premazivanje 1 žumance, 50gr susama za posipanje, 100 gr margarina, šaka maslina

Priprema:
Kvasac izmiješati sa kašičicom šećera i šoljicom toplog mlijeka i ostaviti da uskisne. Od brašna odvojiti jednu šoljicu za posipanje daske za miješenje i u brašno umiješati jaja, so, ulje i mlijeko, dodati uskisli kvasac i mijesiti dok se tijesto počne odvajati od drvene kašike. Nastaviti mijesiti rukom,pa kada postane gipko i sjajno, pokriti i ostaviti na toplom da nadolazi.
Za nadjev izmiješati jaje, sir i masline. Udvostručeno tijesto blago premijesiti na dasci, razviti u koru debljine 1/2 cm i sjeći na trouglove. Kašičicom stavljati nadjev na svaki, zamotavati kiflice i ređati u podmazan pleh.
Umutiti žumanac sa par kapi ulja, premazati svaku kiflicu i posuti prženim (na suvom tiganju) sjemenkama susama.Na kraju, na svaku kiflicu staviti po komadić margarina i peći u rerni zagrijanoj na 200


HLEB SA MASLINAMA I MASLINOVIM ULJEM           

Hljeb sa maslinama i masalinovim uljem

Potrebni sastojci:                                                   
1/2 kg pšeničnog brašna,Tip 500
1/2 kg integralnog brašna
700 ml mlake vode
1 kašičica šećera, 1 kašika soli, kocka svježeg ili 2 kesice suvog kvasca (suvi se miješa direktno u brašno)
dvije kašike ulja za prženje, glavica crnog luka, četiri čena bijelog luka i dvije kašike ekstra djevičanskog maslinovog ulja
dvije šake tučenih maslina, puna kašika sitno sjeckanog ruzmarina, 100 gr pečenog susama (na tiganju bez ulja)  

Priprema:
Na biljnom ulju propržitimalo posoljen luk i skloniti sa vatre. U prosijano brašno umiješati uskisli kvasac (izmiješan sa šećerom u mlakoj vodi), dodavati redom: ostatak vode, maslinovo ulje, luk, masline, ruzmarin, 50 gr susama. Sve dobro izmiješati i izlupati drvenom varjačom, dok se ne počne odvajati od suda, a onda ostaviti tijesto na toplom da naraste. Premijesiti blago i prebaciti u podmazan pleh. Premazati bjelancem ili uljem i obilato posuti susamom. Peći na 200°C 20 minuta. Smanjiti temperaturu na 150 i peći još 1/2 sata.

 


 SEOSKI KROMPIR

 Krompir sa maslinovim uljem

Potrebni sastojci:
1kg domaćeg krompira za kuvanje
kašičica soli, ekstra djevičansko maslinovo ulje

Priprema:
Krompir očistiti i skuvati u slanoj vodi,  još bolje, na pari. Vruć servirati na tanjire, grubo izgnječiti viljuškom i preliti sa dosta maslinovog ulja. Ko voli,može dodati i zimsku, zelenu salatu, malo zgnječenu rukom i kap dvije  balzamiko octa.  

 


BORANIJA NA SALATU

Boranija na salatu

Potrebni sastojci:
1kg mlade boranije, bez konca
4 srednja krompira
so, nekoliko čenova bijelog luka, petrusin, papar u prahu
ekstra djevičansko maslinovo ulje

Priprema:
Očišćen krompir, isječen na četvrtine staviti u posoljenu vodu da se kuva. Napola kuvanom krompiru dodati boraniju i sve kuvati dok ne omekša (ne prekuvati).Odliti suvišnu vodu, dodati sitno sjeckan češnjak, začin (po želji) papar i dosta maslinovog ulja.

 

SNJEŽNI POLJUPCI

Snježni poljupci

Ovo je recept za posne kolače koje moja svekrva pravi za posnu slavu. Izgledaju sjajno, a ne znam jesu li ljepši topli ili hladni. Ukoliko niste ljubitelj posnih kolača, oni se mogu praviti i sa mašću ili puterom, pa probajte.

Potrebni sastojci:

Za tijesto: 1kg finog brašna, TIP 400, 1 prašak za pecivo, 2dl biljnog i 1 kašika Ekstra djevičanskog maslinovog ulja, 2 dl bijelog vina

Za fil: domaći pekmez od šljiva sa rendanom koricom narandže

Za posipanje: puno šećera u prahu  i vanile

web counter

Apartmani Stojković, Zabrđe

Apartmani Stojković, Zabrđe

www.apartmaninovakovic.com

Apartmani Novakovic

Maslinjaci u Šišićima

Maslinjaci u Šišićima

Opstina Tivat

Opstina Herceg Novi

Opstina Kotor



Interreg Logo